Váš Med - Med nejvyšší kvality

Váš Med

O VAŠEM MEDU OBECNĚ

O MEDU

Včelí med existuje už přes 150 milionů let. Včela jako symbol Dolního Egypta se podle legendy zrodila z Reových slz a odtud také máme nejspíš první dochované záznamy, že již od počátku egyptské civilizace se včely chovaly v úlech pro med, který se používal jako potravina, ale také při přípravě mnoha léků a kosmetických výrobků (masek a balzámů na pleť, pomád a mastí). Dnešní archeologové při vykopávkách ve starých egyptských hrobkách často nalézají mezi jinými artefakty také nádoby s medem, které jsou tisíce let staré, a přesto chutnají výtečně i dnes. Pro vědce jsou důkazem zázračných vlastností medu a jeho prakticky věčné trvanlivosti. Mnoho lidí udivuje, že med nepodléhá zkáze, když přece bakterie milují cukr. Med sice obsahuje jednoduché cukry, ale jeho chemické složení nedovolí bakteriím v něm přežívat. V prvé řadě je to dáno jeho velmi nízkým obsahem vody (mezi 14 až 18 procenty) a včely jsou v tomto směru čarodějky, protože nektar, který včely sbírají na rostlinách a ukládají do včelích buněk v plástvi, obsahuje zhruba 60 až 80 procent vody. Tento nektar, sladinu však postupně zahušťují máváním svých křídel v úle. Tímto pohybem vytvářejí neustálý proud vzduchu, který odvádí přebytečnou vodu česnem z úlu ven. Když dosáhne med vlhkosti kolem 17 % vlhkosti, včelky buňky zavíčkují, čímž med zcela zakonzervují. Dalším faktorem, který přispívá k trvanlivosti medu, je jeho extrémní kyselost. Hodnota jeho pH je přibližně mezi 3 až 4,5, což zabije prakticky cokoli, co by se v něm chtělo množit. Z těchto důvodů byl med po staletí užíván nejen jako potravina, ale i jako účinný lék. Nejstarší záznamy o užívání medu k léčebným účelům pocházejí ze sumerských hliněných destiček, kde se uvádí, že med tvořil 30 procent lékařských předpisů.

 • Med je jediná potravina, která obsahuje všechny látky potřebné k udržení života, včetně enzymů, vitamínů, minerálů a vody; a obsahuje také "pinocembrin", což je antioxidant spojený s lepším fungování mozku.
 • Med se ve starověku používal také k balzamování těl.
 • Med má širokou škálu zabarvení – od bílé přes zlatou až po tmavě hnědou, někdy téměř černou. Pokud jsou medy přírodního původu, mají podobnou výživovou hodnotu. Tmavší medy, jako např. med lesní mají většinou obsaženy také živočišné látky.
 • Včely díky svému dokonalému čichu dokáží rozpoznat stovky rozlišných druhů pylu, nektaru a jejich přesnou lokaci. Čich používají rovněž při komunikaci v rámci úlu. Pokud chcete zjistit, zdali jste zdraví, stačí jít úplně před náš úl, rádi Vám naše včely ukážeme. Včely jsou totiž velmi citlivé již na obyčejné nachlazení, v případě přítomnosti nějaké virové infekce se s Vámi rychle vypořádají po svém (bodnutí nemusí být příjemné, ale můžeme Vás ujistit, že bude Vašemu zdraví prospěšné, ostatně apiterapie je dnes již zavedenou léčebnou metodou)
 • Včela mává křídly rychlostí 200 mávnutí za vteřinu – právě extrémně rychlý pohyb křídel vytváří ono “bzučení”.
 • Průměrná včela dělnice vyprodukuje za život asi 9 gramů medu.
 • K nasbírání 1 kg medu pracuje asi 1112 včel, které nalétají více než 114 000 km a navštíví více než 4,5 milionů květin.
 • V medu jsou mnohé vitaminy, minerální látky, stopové prvky, enzymy, koenzymy, flavonoidy, antioxidanty a další bioaktivní látky. Med neobsahuje sacharózu (tzv. řepný cukr). Při slazení cukrem naše lidské tělo nejdříve metabolicky štěpí na fruktózu a glukózu. Teprve poté jsou tyto jednoduché cukry využity v lidském těle. Při použití medu jako sladidla toto pro tělo namáhavé metabolické štěpení odpadá.
 • Základní vlastností medu je, že jeho složky posilují imunitní systém. Med je považován za cenný přírodní lék, který napomáhá detoxikaci jater, zmírňuje příznaky nemocí dýchacího ústrojí, zabraňuje infekcím a podporuje trávení. To jsou dostatečné důvody k tomu, aby mnoho z nás použilo tento "sladký lék". Téměř všichni z nás vědí, že horké mléko s medem je výborná a dobrá medicína. Na zázvorový čaj s citrónem pak pro Vás máme dále speciální recept. Pochopitelně jej můžete využít jako samostatnou lehce stravitelnou a energeticky hodnotnou potravinu, která vedle cukrů obsahuje mnoho cenných výživných látek a konzumovat jej čistý bez úprav na pečivu. Dále je med využíván do pečiva, moučníků (medovníků), na jogurty, ovoce, ořechy apod. Výborný je také zapečený např. s ovesnými vločkami, banánem a mandlemi.
 • Ve farmaceutickém průmyslu je využíván jako přírodní léčivo, neboť v medu byly objeveny antibakteriální látky a enzymy pro zjemnění a omlazení pleti.

A na co med doporučují odborníci?

 • Nápoj na bolení v krku připravíte rozpuštěním dvou lžic medu a šťávy z půlky citronu ve sklenici horkého čaje.
 • Všechna sladká jídla – tedy i med – povzbuzují mozek k tvorbě takzvaných endorfinů, přirozených látek tišících bolest.
 • Na nemoci srdce platí med s mletou skořicí namazaný na pečivu. Med se skořicí totiž snižuje hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání před infarktem. Med a skořice vracejí cévám a žilám jejich pružnost.
 • Med je účinný i v boji proti artritidě, přitom stačí jedna lžíce medu denně.
 • Na infekci močového měchýře stačí rozpustit 2 lžíce medu a 1 lžičku skořice ve sklenici čaje a vypít.
 • Na bolesti zubů pak stačí vymíchat jednu lžíci skořice a pět lžic medu. Třikrát denně a zub přestane bolet.
 • Na vysoký cholesterol platí zase 2 lžíce medu a 3 čajové lžičky skořice smíchané s horkým čajem.
 • Med platí i na nachlazení, na potíže se žaludkem, na plynatost, na posílení imunitního systému, při těžkém žaludku či chřipce.
 • Používá se i na pupínky na pleti, na kožní infekce a údajně i na hubnutí a rakovinu.
 • Med má vynikající nutriční a dietetické vlastnosti - zlepšuje fyzickou kondici jedince a brání vzniku nadměrné únavy během nárazové zátěže. Výrazně zlepšuje funkci mozku. Díky svému antibakteriálnímu účinku je neocenitelným přírodním lékem při zánětech horních cest dýchacích.

VÁŠ MED K OBJEDNÁNÍ – PODLE DRUHU

DALŠÍ PRODUKTY

 • Balzámy na rty
 • Surový propolis
 • Propolisové tinktury a masti
 • Svíčky ze včelího vosku

Tyto produkty nemáme zatím v dostatečném počtu skladem, zpravidla je připravujeme na objednávku na základě konkrétního požadavku zákazníka.